Onderdompeling
Kijktafels om je in onder te dompelen
Ellie maakte drie kijktafels bij het thema Onderdompeling.
Een symbolische kijktafel is altijd opgebouwd uit vier elementen:
• een ondergrond (lapje/ placemat en/of schaal)
• iets uit de natuur
• een symbool of afbeelding
• een lichtje
De drie Kijktafels die ik maakte bij het thema ‘onderdompeling’ bestaan ook uit deze vier elementen. Laat je inspireren, kijk wat jezelf in huis hebt en geef er je eigen draai aan.
Je onderdompelen

Weet je nog, toen het zo warm was en je ging zwemmen in het meertje? Wat was het fijn om jezelf onder te dompelen in het koude water en te genieten van het water en de natuur erom heen. Met een blauw met groene ondergrond, bloemetjes en een plaatje van een zwemmer kun je die ervaring uitbeelden.
Je ergens in onderdompelen betekent vaak dat je er heel erg van geniet. En je kan je niet alleen onderdompelen in water, maar ook in een goed verhaal, in fijne muziek of een museum, de geur van een bos… en dan lijkt de gewone wereld soms erg ver weg.
En als je dan het boek dichtslaat, de muziek afgelopen is, je weer bij de uitgang van het museum bent of weer terug bij de auto, voel je je verkwikt en dankbaar en heb je nieuwe energie gekregen.
Onderdompeling bij de doop

Op deze afbeelding zie je Jezus in de rivier de Jordaan, die gedoopt wordt door Johannes de Doper.
Dopen… we doen dat met water.
Water is van levensbelang, zonder water gaan we dood. In de buik van onze moeder, voordat we geboren zijn, worden we omhuld met vruchtwater. Maar water maakt ook schoon, is helder, is verkwikkend. De bamboe placemat doet denken aan het riet langs de rivier, de aarden kom aan de dopende hand.
Als Jezus wordt ondergedompeld in het water van de Jordaan, gebeurt dat aan het begin van zijn roeping om te getuigen, in woord en daad, dat alle mensen kinderen zijn van zijn Vader in de hemel en daarmee broers en zussen.
Dat het niet uitmaakt of je groot of klein bent, fouten hebt gemaakt, arm of rijk bent, man of vrouw. Je mag opnieuw beginnen!
Je onderdompelen in de bron in jou

Ik kan me nog herinneren, de eerste keer dat ik iemand hoorde vertellen dat in iedere mens een bron van liefde te vinden is. Wat een prachtig iets is er in iedere mens neergelegd!
Een onuitputtelijke bron waar je in je binnenste altijd naar toe kan, waar je kan verstillen, waar je uit mag putten, waar je je in mag onderdompelen en die kan blijven stromen…
God is niet (alleen) buiten onszelf te vinden, maar heeft in ieder mens zijn intrek genomen! Deze kijktafel met een blauw glazen bronnetje en fris groen (naast dor bruin) herinnert ons daaraan. Als we stil worden, ons laten meevoeren op onze ademhaling en onze innerlijke ruimte betreden, dan vinden we deze bron van Gods liefde. Vandaar het vergeet-me-nietje. Wat een kostbaar geschenk!
Ellie Keller-Hoonhout
Artikelen in dit thema Onderdompeling
- Kijktafels om je in onder te dompelen
- Versje: Weer naar school
- Ondergedompeld in de Bijbel
- Onderdompeling
- Bidden bij de bijbelverhalen
- Je samen onderdompelen in prentenboeken
- Versje: Koppie-onder (voor oudere kids en ouders)
- De scheppingsperiode: Onderdompeling in levend water
- Dompelkaarsen maken
- Franciscus van Assisi
- Kleine Uil wordt wijs: Dierendag met St. Franciscus
- Bidden met Franciscus en zijn Zonnelied

